Driving Range 791 557 656    

Nowe Reguły Gry w Golfa 2019

Najważniejsze zmiany w regułach gry w golfa obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. (w nawiasach numery nowych reguł).

#1. Czas szukania piłki (Reguła 18)

– od 2019 r. szukać zagubionej piłki możemy tylko maksymalnie 3 minuty – wcześniej mogliśmy to robić aż 5 minut.

#2. Przemieszczenie piłki podczas szukania (Reguła 7)

– kiedy szukamy piłki w wysokiej trawie, może się zdarzyć, że przez przypadek ją przemieścimy, zgodnie z wcześniejszymi regułami była za to kara, teraz piłkę należy odłożyć na miejsce w którym leżała, bez kary.

#3. Piłka wbita (Reguła 16)

– czasem kiedy ziemia jest mokra, piłka może zagłębić się w niej po wylądowaniu. Dotychczas, w tym przypadku, uwolnienie bez kary było tylko na nisko skoszonej trawie jak fairway czy fringe, teraz będzie można zdropować wbitą piłkę bez kary na całym terenie – także w rough’ie i semi-rough’ie.

#4. Długość kija podczas mierzenia obszaru uwolnienia (Definicja)

– dotychczas gracz mógł użyć któregokolwiek ze swoich kijów aby odmierzyć „długość kija” podczas mierzenia obszaru uwolnienia, w nowych regułach używamy najdłuższego kija gracza, nie licząc puttera.

#5. Dropowanie (Reguła 14)

– do 1984 r. dropowało się do tyłu ponad swoim ramieniem, od 1984 r dropowaliśmy do przodu z wysokości ramienia, teraz będziemy dropować z wysokości kolan (gracza który stoi wyprostowany

#6. Nieprawidłowy green (Reguła 13)

– jeżeli piłka wyląduje na innym greenie (niż green rozgrywanego dołka), nie wolno nam jej stamtąd grać, ponieważ najprawdopodobniej uszkodzilibyśmy green. Wcześniej gracz mógł stanąć na greenie i najbliższe miejsce uwolnienia było na fringe’u, w nowych regułach nie wolno nawet stać na greenie co oznacza, że miejsce dropowania znajduje się dalej od greenu.

#7. Piłka uderza w grającego lub jego sprzęt (Reguła 11)

– jeżeli piłka gracza uderzyła w jego sprzęt lub w niego samego, dotychczas musiał w tym przypadku doliczyć sobie jedno karne uderzenie. Teraz nie ma kary, pod warunkiem, że wydarzyło się to przypadkowo – nie wolno użyć swojego sprzętu lub np. stopy do zatrzymania piłki.

#8. Piłka odbita wielokrotnie podczas uderzenia (Reguła 10)

– jeżeli twój kij zahaczy się podczas uderzenia i uderzysz piłkę więcej niż raz, dotychczas otrzymywałeś jedno karne uderzenie, teraz nie ma kary i podwójne uderzenie liczy się jako jedno.

#9. Dotknięcie piasku w bunkrze (Reguła 12)

– w bunkrze nie możemy sprawdzać stanu piasku, nie możemy kłaść kija na piasku za piłką i nie wolno nam dotknąć piasku podczas próbnego swingu – te zasady pozostają, natomiast stają się bardziej elastyczne jeżeli chodzi o przypadkowe dotknięcie piasku, np. można zagrabić ślady, pod warunkiem, że nie są w linii gry, można się podeprzeć na kiju itp.

#10. Naturalne utrudnienia ruchome (Reguła 15)

– wcześniej nie było dozwolone dotykanie gałązek, liści, kamieni lub innych naturalnych utrudnień ruchomych w hazardach, teraz mogą zostać usunięte w każdym miejscu, także w bunkrach i na obszarach kary – tak nazywane są hazardy wodne w regułach 2019. Pamiętajcie, że nadal nie wolno nam poruszyć piłki przy usuwaniu naturalnych utrudnień ruchomych – jeżeli tak się zdarzy, musi zostać odłożona na miejsce i otrzymujemy jedno uderzenie karne.

#11. Piłka nie do zagrania w bunkrze (Reguła 19)

– jeżeli zadeklarujesz swoją piłkę jako nie do zagrania w bunkrze, dotychczas miałeś trzy sposoby postępowania w tej sytuacji, w każdym z nich otrzymywałeś jedno uderzenie karne – piłka zwykle musiała zostać zdropowana w bunkrze, chyba że wróciłeś na miejsce skąd wykonywałeś swoje ostatnie uderzenie i wtedy traciłeś całą odległość tego uderzenia. Teraz mamy jeszcze czwartą dostępną opcję – możesz zdropować piłkę bezpośrednio za bunkrem, ale w tym  przypadku musisz doliczyć dwa uderzenia karne zamiast jednego.

#12. Obszary kary (Reguła 17)

– hazardy wodne są teraz nazwane obszarami kary i nie muszą zawierać wody, co znaczy że kluby mogą zaznaczać także inne obszary jako czerwone lub żółte obszary kary, aby pozwolić graczom na dropowanie i przez to na przyspieszenie gry.

#13. Dotykanie ziemi i wody w obszarach kary (Reguła 17)

– jeżeli zdecydujesz się grać piłkę z obszaru kary będzie to teraz o wiele łatwiejsze, można oprzeć kij o ziemię przy adresowaniu, można go nawet położyć za piłką w wodzie.

#14. Przemieszczenie się piłki na greenie po tym jak ją zaznaczyliśmy i odłożyliśmy z powrotem (Reguła 13)

– jeżeli zaznaczysz miejsce piłki na greenie a potem ją położysz na miejsce i ona się przemieści samoistnie lub z powodu wiatru, nie musi być już grana, jak w starych regułach, z nowego miejsca – musi być odłożona z powrotem na poprzednie miejsce bez kary.

#15. Piłka na greenie przemieszczona przypadkowo przez gracza (Reguła 13)

– już poprzednio, przypadkowe przemieszczenie piłki na greenie nie było karane w wielu przypadkach, teraz nie ma kary w żadnym wypadku. Nie ważne czy to upadający przez przypadek kij przesunie piłkę, czy zrobisz próbny swing zbyt blisko piłki – po prostu odłóż piłkę na miejsce bez kary.

#16. Naprawianie uszkodzeń na greenie (Reguła 13)

– aż do teraz nie wolno było naprawiać linii puttowania, poza kilkoma wyjątkami, jak ślady piłki lub ślady po starych dołkach. Teraz prawie wszystkie uszkodzenia na greenie mogą być naprawiane, wliczając ślady od kolców na butach, ale nie oznacza to, że można wygładzać całą linię puttowania, ponieważ naturalnie niedoskonałości są częścią gry.

#17. Nie wolno układać kija aby wyznaczyć sobie linię uderzenia (Reguła 10)

– niektórzy gracze są przyzwyczajeni do układania kija na ziemi, aby wyznaczyć sobie linię uderzenia – nowe reguły mówią, że nie jest to już dozwolone.

#18. Caddie nie może pomagać przy wyznaczeniu linii uderzenia (Reguła 10)

– ta zmiana ma znaczenie głównie dla profesjonalistów, w telewizji często widzimy caddie klęczących za graczem aby pomóc mu w wyznaczeniu linii putta – w nowych regułach nie jest to dozwolone i prawdopodobnie przyspieszy grę.

#19. Uderzenie we flagę (Reguła 19)

– bardzo ważna zmiana w regułach dotyczy flagi, w nowych regułach uderzenie we flagę nie pociąga za sobą kary, co oznacza, że flagę zawsze można pozostawić w dołku.

#20. Piłka zaklinowana przy fladze (Reguła 13)

– poprzednio w przypadku zaklinowania się piłki między flagą a brzegiem dołka, flaga musiała być usunięta, aby piłka mogła wpaść do dołka, teraz uznaje się, że piłka znajduje się w dołku jeżeli część piłki znajduje się poniżej krawędzi dołka.

Wymienione wyżej nowe reguły to tylko przegląd tych najważniejszych, jeżeli chcecie dokładnie zaznajomić się z nowymi regułami, można znaleźć je na stronie http://pzgolf.pl/nowe-reguly-gry-w-golfa-2019/

 

Kategorie

Cytat

Najlepszym ćwiczeniem dla golfisty jest gra w golfa
-Bobby Jones

Najbliższe wydarzenia

Archiwum

Strona Pierwszego Kaliskiego Klubu Golfowego wykorzystuje pliki cookie.
Akceptuję Cookies
x