Historia

PKKG

Pod koniec lat 90-tych kilku mieszkańców najstarszego miasta w Polsce wyszło z inicjatywą założenia klubu golfowego.

– Na początku było  nas sześciu. Wszyscy zetknęliśmy się z golfem wcześniej, część zrobiła zielona kartę w Naterkach, a część  z nas gry uczyła się oglądając w zwolnionym tempie relacje z europejskich turniejów a potem trenując uderzenia na lotnisku w Michałkowie koło Kalisza – wspomina Lech Natkowski, obecny kapitan klubu.

Do pionierów kaliskiego golfa bezsprzecznie zaliczyć należy Wojciecha Grzelaka, Tadeusza Mazka, Janusza Hofmana, Zbigniewa Bogusza, Bronisława Pałysa i Lecha Natkowskiego. Jednak, aby zarejestrować stowarzyszenie potrzeba było 17 osób, więc panowie… dopisywali znajomych i członków rodzin. Rejestracja nastąpiła w listopadzie 2002 r. Kolejnym krokiem była chęć posiadania własnego obiektu. Mimo wcześniejszych inicjatyw, jakim była m.in. próba zaadoptowania łąk na terenie jednego z byłych PGR-ów klubowicze musieli czekać do 2007 roku.

Wszystkie ręce na… driving range.

Po rozmowach z przedstawicielami miasta klubowi udało się pozyskać 18 hektarów łąk leżących wzdłuż rzeki Prosny, w miejscu często uczęszczanym przez spacerujących  kaliszan. Terenem tym zarządza powołana przez klubowiczów spółka Golf Park Jantar.

– Osiemnaście hektarów oddanych przez miasto to tereny zalewowe, na których nie można budować, ale za to świetnie rośnie trawa. My w 2007 roku na obszarze 3 ha stworzyliśmy driving range. Ale celem założonej spółki nie jest zarobek, a zarządzanie obiektem i popularyzacja golfa – opowiada Lech Natkowski.

Kapitał założycielski spółki wynosił 30 tys. zł i z tych pieniędzy wykonane zostały prace ziemne, kupiono nasiona traw, piłki i maty. Dzięki pomocy klubowiczów i ich przyjaciół budowa obiektu szła błyskawicznie.

W drodze do 9-dołkowego pola

Obecnie Golf Park Jantar dysponuje dwunastoma stanowiskami na 300-metrowej strzelnicy, dostępny jest również bunkier i green treningowy. Obiekt wyposażony jest w wypożyczalnię sprzętu oraz mały proshop.

Wiosną 2010 r. zapadła decyzja o rozpoczęciu prac umożliwiających wybudowanie 9-dołkowego pola, przeznaczając na ten cel kolejne 5 ha. W 2011 roku dzięki staraniom Golf Park Jantar na terenie administrowanym przez  Pierwszy Kaliski Klub Golfowy otwarte zostało 6 dołków par 21, o długości 1640 m.

– Teren nie jest skalibrowany, ale cały czas się rozwijamy. Wspólnym zaangażowaniem członków chcemy powiększyć pole o kolejne trzy dołki – mówi Natkowski.

Klub współpracuje ze szkołami, organizując między innymi dni otwarte, a młodzież może kilka razy w roku zagrać za darmo. Uczniom i juniorom do 21 lat przysługują zniżki, więc koszyk piłek na driving kosztuje 5 zł (normalna cena dla członków PKKG oraz pozostałych gości to 15 zł).

  • Etykieta golfowa

    Zasady dotyczące bezpieczeństwa, dbałość o stan pola, tempo gry, zasady uprzejmości graczy wobec siebie, standardowe przepisy dotyczące stroju.

  • Zasady Członkostwa

    Wypełnij poniżej wniosek online o przystąpienie do Klubu lub pobierz do druku

  • Członkowie

    Lista PZG z handicapami członków PKKG

  • Statut

    Klub działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Z 1989r. Nr 20, poz. 104 z późn. zm.), ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej (Dz.U. Nr 25 …

  • Historia Klubu

    Pod koniec lat 90-tych kilku mieszkańców najstarszego miasta w Polsce wyszło z inicjatywą założenia klubu golfowego.

 

Strona Pierwszego Kaliskiego Klubu Golfowego wykorzystuje pliki cookie.
Akceptuję Cookies
x